Мониторинг на търговска марка

Защитата на бизнеса ти не се изчерпва до регистрация на търговската ти марка. Важен момент е наблюдението за последващи нарушения – т.нар. мониторинг на търговска марка.

Защо е важно да се извършва мониторинг на търговска марка?

Институциите не са длъжни да уведомяват собствениците на марки за опасност от увреждане на техните права. Напълно възможно е след теб някой да заяви и дори да регистрира марка, която имитира твоята, ако не се предприемат действия.

Eто защо мониторингът с цел идентифициране на сходни или идентични търговски марки е изключително важен.

Дали подадена заявка за регистрация на марка нарушава правата ти е обект на комплексна проверка. Препоръчително е да се довериш на специалист, който периодично да извършва проучване и оценка.

Екипът ни от години следи за нарушения върху интелектуалната собственост. Имаме опит в извършването на ежемесечни проверки, предоставяне на становища и предприемане на действия за защита на търговските марки.

Проверката се извършва в официалните регистри на ведомствата по интелектуална собственост. Идентифицираме дали са подадени заявки, които биха могли да нарушат правата ти. Съобразяваме всички правни основания и принципи, утвърдени в практиката.

На месечна база ще получаваш изчерпателен доклад. Той съдържа информация за сходни търговски марки и всички възможности да реагираш срещу нарушения.

Какво включва
месечният абонамент за мониторинг?

Какво включва
месечният абонамент за мониторинг на търговска марка?

Каква е цената за мониторинг?

Услугата се предлага за регистрирани национални марки в България, за марки в Европейския съюз, както и за международни марки.

Цената за мониторинг зависи от броя на марките и срока на мониторинга.
При три и повече марки ще получиш пакетна цена с включена отстъпка. 

Свържи се с нас за индивидуална оферта.

Oтговаряме на всички въпроси

Защо QuestionMarks?

Създадохме QuestionMarks, мотивирани от желанието да помагаме на бизнеса със закрилата на интелектуалната собственост. Всяка добра идея се нуждае от солидна правна защита, затова се стараем да направим процеса по регистрация на марки и дизайни лесен, приятен и лишен от бюрокрация. Преди регистрацията възникват редица въпроси. Можем да ти дадем нужните отговори, защото се стремим към:

Въпроси за търговските марки

Регистрацията ти дава изключителни права върху търговската марка. Само ти можеш да я използваш за стоките и услугите, за които марката е защитена и можеш да забраниш на другите лица да я използват.

Ако не защитиш марката си навреме, можеш да загубиш вложените средства, репутацията на бранда и клиентите си. По-находчивите компании защитават продуктите си с търговска марка още преди пускането им на пазара.

Минималната продължителност на процедурата по регистрация е е 5-6 месеца. При усложнения процедурата може да се забави значително. За да избегнеш такива, препоръчително е заявката да бъде изготвена от специалист.

За регистрация на марка в България държавните такси започват от 570 лв. Нашият хонорар е 500лв. За марка в Европейския съюз таксите започват от 850 евро, а нашият хонорар е 800 лв. Точните държавни такси зависят от това за какви стоки и услуги искаш да защитиш знака си.

При избора на стоки и услуги, можеш да се ръководиш от следните съвети:

Мисли мащабно. Възможно е дружеството ти да предоставя повече стоки и услуги, отколкото смяташ. Независимо че може да се чувстваш сигурен какъв е пазарът ти днес, замисли се как искаш да се развие марката ти в бъдеще. Например, ако сега произвеждаш бонбони, след две или пет години може да поискате да предлагаш още стоки (например сладолед).

Бъди реалист. Може да изглежда изкушаващо да заявиш марка за всички съществуващи стоки и услуги. Освен че е свързано с големи разходи, това прави марката уязвима на атаки. Ако ограничиш списъка само до продуктите, за които действително ще използваш марката, ограничаваш риска от конфликти с други марки и отмяна на регистрацията заради неизползване.

Можеш да регистрираш марката си като текст (словна марка), лого (фигуративна марка), както и комбинация от двете. Марката може да бъде също звук, цвят или друго, стига да може да бъде представена по подходящ начин – повече виж тук. При избора на марка е важно да съобразиш начина, по който ще я използваш в търговската си дейност

Регистрацията на марка има териториално действие. Така например марките, регистрирани в Патентно ведомство имат действие само в България. Марките на ЕС имат действие на територията на всички държави членки.

Да. Можеш да заявиш марката си както в България, така и в ЕС. След това регистрацията може да бъде поетапно разширявана за отделни държави на базата на международна регистрация. Екипът на QuestionMarks работи с кантори от целия свят и може да ти съдейства за регистрация във всяка държава или територия. Само ни попитай.

Фирма е наименованието, под което търговецът извършва дейност. Тя е името на твоето дружество, така както е регистрирано в Търговския регистър. Марката е знак, който отличава стоките и услугите на едно лице от тези на други лица. Няма проблем да запазиш фирменото си име като търговска марка. Виж повече тук.

Не. Запазването на домейн ти дава право на притежание върху определено име в интернет. То само по себе си не защитава търговската марка и не може да те предпази от потенциални нарушения срещу нея. Домейн името може да бъде защитено и като търговска марка.

Знакът ® обозначава само регистрираните марки. Неговото поставяне на продуктите не е задължително, но може да има предупредително действие, че марката ти се ползва със закрила. Използването на знака без регистрация представлява нарушение в някои държави.

Можеш да използваш марката още преди регистрацията, но това носи определени рискове. Юридически марката се ползва със защита от подаване на заявката за регистрация.

Препоръчваме преди да подадеш заявка за марка да провериш дали тя не нарушава чужди права. В предварителното проучване за марка ще ти представим информация за всички по-ранни марки, които биха били в конфликт с твоята.

Ако имаш колебания, можеш да се обърнеш към нашия екип за консултация. Ще те информираме дали марката ти не противоречи на някое от законовите правила и ще ти дадем съвет как да избегнеш отказ за регистрация.

Регистрацията на марка важи за 10 години. Този срок може да бъде подновяван неограничено във времето.

Всеки ден се подават хиляди заявки за регистрация на нови марки. Възможно е някои от тях да имитират твой защитен знак, което създава опасност за защитата на правата ти. Можеш да ни ангажираш със защитата от нарушения, като поръчаш месечен мониторинг за сходни и идентични марки.

Не намери отговора, който търсиш? Попитай ни.

Защити бизнес идеите си с помощта на QuestionMarks

Не позволявай друг да печели от твоята креативност. Използвай нашата правна експертиза, за да осигуриш лесна и успешна закрила на твоята търговска марка.